Erilaiset tavat käydä rippikoulu
Leiririppikoulu
Rippikoulu käydään pääsääntöisesti leirimuotoisena. Leiri kestää reilun viikon, ja sen aikana yövytään leirikeskuksessa. Rippikouluun kuuluu myös muita yhteisiä kokoontumisia ennen leiriä ja sen jälkeen.
Päivärippikoulu
Päivärippikoulussa päivät kestävät noin klo 9–16 ja yöt vietetään kotona. Päivärippikoulu sopii nuorelle, jolle leirillä yöpyminen ei ole sopiva vaihtoehto.
Vuoden 2027 päivärippikoulu järjestetään kevään aikana ja 7.–13.6.2027. Konfirmaatio on 20.6.2027.
Pienryhmärippikoulu
Pienryhmärippikoulu toteutetaan lyhyinä jaksoina talven aikana. Se sopii nuorelle, joka hyötyy pienemmästä ryhmästä ja yksilöllisemmästä tuesta.
Pienryhmärippikoulun konfirmaatio on 23.5.2027.
Selkopäivärippikoulu
Jos osallistujia tulee riittävästi, kehitysvammaisille nuorille järjestetään selkopäivärippikoulu Pattijoen seurakuntatalolla.
Lisätietoja antaa diakonissa Niina Pöyhtäri, puh. 040 6710 622.
Rippikoulu muualla
Jos osallistut jonkin muun järjestäjän rippikouluun, ilmoittaudu myös Raahen seurakunnalle. Seurakuntayhteysjakso suoritetaan tällöinkin Raahen seurakunnassa.
Aloitusinfot 18.11.2026
Pattijoen, Raahen ja Saloisten alueella asuvat
- klo 17 Raahen seurakuntakeskuksessa
- Sovionkatu 1, Raahe.
Siikajoen kunnan alueella asuvat
- klo 16.30 Siikajoen pappilassa tai
- klo 18.30 Ruukin seurakuntatalossa.
Vihannin alueella asuvat
- klo 17 Vihannin seurakuntatalossa.
Infot on tarkoitettu muualla kuin Raahen seurakunnan järjestämässä rippikoulussa käyville