Uutislistaukseen

Kiitollisena Jumalan työtä

Surakuntapastori Anja Hötti

Vt. seurakuntapastori Anja Hötti tuntee kiitollisuutta saadessaan tehdä Jumalan työtä. Aiemmasta sairaanhoitajan koulutuksesta on hyötyä ihmisten kohtaamisessa.

20 vuotta sairaanhoitajana akuutissa ja saattohoidossa toiminut Anja Hötti kohtasi työssään sairautta, surua, kärsimystä ja surevia omaisia. Kohtaamisissa hän kaipasi hengellisen tuen antamista, joten hän lähti opiskelemaan teologiaa, valmistuen viime keväänä. Elokuuhun asti Anja toimii vt. seurakuntapastorina Raahen seurakunnassa.

Työt alkoivat marraskuussa, jolloin Anja myös vihittiin papiksi Oulun tuomiokirkossa.

– Sekä työntekijät että seurakuntalaiset ovat ottaneet hyvin vastaan, Anja kiittää. – Paljon on sellaista, mitä ajattelin papin työn olevan, mutta paljon on myös, mitä en osannut ajatella.

Pappina Anja pitää jumalanpalvelusten, messujen ja kirkollisten toimitusten tekemisestä sekä sakramenteista: kasteesta ja ehtoollisesta.

– Tuntee nöyryyttä ja kiitollisuutta, kun saa tehdä Jumalan työtä. Pyrin siihen, että toimituksissa tulisi esille Jumalan sana, armo, rakkaus ja iankaikkisen elämän toivo. Yleensäkin toivon sanoma. Pidän toivoa ja armoa tärkeinä; että muistaisimme itseämme ja muita kohtaan armeliaisuuden.

Parasta on myös ihmisten kohtaaminen ja keskustelut.

– Saa antaa tilaa toiselle ihmiselle olla avoimena ja tuoda ajatukset ja tunteet esille. Olen huomannut, että sairaanhoitajan koulutuksesta ja työstä on hyötyä kohtaamisessa: uskaltaa olla läsnä, pysähtyä, koskettaakin.

Varhaiskasvatuksen vastuupappina Anja pitää mm. perhejumalanpalveluksia. Hänelle lasten viihtyminen on tärkeää.

– On mukava nähdä lasten iloa: miten eläytyvät vaikka joulukuvaelmaan. On tosi tärkeää, että jumalanpalveluksissa lapset saavat liikkua ja ääntä saa kuulua. Että heille jäisi mukava kokemus, ja se pitäisi seurakuntayhteyttä yllä, kun kasvavat nuoriksi aikuisiksi.

Luonto ja metsä voimavaroja

Pyhäjärveltä kotoisin oleva Anja on asunut viimeiset 20 vuotta Kuopiossa yrittäjämiehensä kanssa pienellä maatilalla, luonnon keskellä. Kuopion hiippakunnassa ei ollut valmistumisen aikaan vapaita paikkoja, joten Anja löysi tiensä Raaheen.

– Olen aina haaveillut asumisesta kaupungissa meren rannalla. Meressä viehättää avaruus: ei näe vastarannalle, mutta samanlaisia Luojan luomia ihmisiä siellä on.

Vapaat vietetään miehen kanssa joko Kuopiossa tai Raahessa liikkuen paljon luonnossa ja metsässä, bongaten lintuja ja valokuvaten luontoa.

– Luonto ja metsä ovat minulle tärkeitä voimavaroja. Vuodenaikojen vaihtelu kuvastaa Luojan luomaa. Luonnossa liikkuminen vapauttaa ja rentouttaa, on tilaa hengittää.

Anja toivoo kaikille hyvää ja siunattua alkanutta vuotta.

– Toivotaan, että kaikille tulee armorikas vuosi. Jos kuitenkin jotain tulee eteen, aina voimme turvautua Jumalan apuun tilanteessa kuin tilanteessa. Hän on aina kanssamme, kun vain muistamme sitä pyytää rukouksissa.

Teksti ja kuva Kirsi-Maria Hiltunen

Fri Jan 09 09:19:00 EET 2026