Uutislistaukseen

Tervetuloa Walk in terapiaan!

Kuvassa Anna Vatjus ja Lamin Virnes pitelevät käsissään Walk in terapian julistetta.

Diakonissa Anna Vatjus ja nuorisotyönohjaaja Lamin Virnes toivottavat nuoret tervetulleiksi juttelemaan mieltä askarruttavista asioista. Syyskuussa alkava Walk in terapia on ennaltaehkäisevää ja akuuttia apua nuorten hyvinvoinnin tueksi.

Alle 29-vuotiaat nuoret: tervetuloa juttelemaan mieltä painavista asioista Raahen seurakuntakeskukseen! Raahen seurakunta aloittaa Walk in terapian 4.9. alkaen – apua on tarjolla torstaisin klo 15-17.

Walk in terapiassa voidaan keskustella elämäntilanteesta ja suurista tai pienistä murheista ja etsiä yhdessä ratkaisuja. Nimensä mukaisesti paikalle voi tulla ilman ajanvarausta. 


– Ei ole niin pientä asiaa, ettei voi tulla juttelemaan, diakonissa Anna Vatjus kertoo. – Keskustelussa suuntaudutaan tulevaisuuteen. Nuori tulee kuulluksi ja kohdatuksi.


– Tämä on ratkaisukeskeistä: pyritään löytämään jokin ratkaisu johonkin ongelmaan, nuorisotyönohjaaja Lamin Virnes kuvailee.


– Ja voimavarakeskeistä: ihminen itse tuottaa, me kuunnellaan ja kysellään, Anna lisää. – Keskitytään henkilön voimavaroihin, vahvuuksiin, aiempiin onnistumisiin. Tuodaan toivon näkökulmaa, rohkaisua. Me ei anneta ratkaisua, vaan ennemmin käynnistetään prosessia, palautetaan uskoa. Tarvittaessa ohjataan muihin palveluihin.


Walk in terapia on maksutonta, luottamuksellista ja anonyymiä eli nimeään ei tarvitse kertoa. Käytännössä Walk in terapiaan tullaan Raahen seurakuntakeskuksen kävelykadun puoleisesta diakoniatyön ovesta. Vastaanottava työntekijä ohjaa saapumisjärjestyksessä terapiakäynnille, joka kestää noin 45-60 minuuttia. Aulassa on pientä tarjoilua vuoroaan odottavalle.


– Toivotaan, että nuoret lähtisivät rohkeasti tähän mukaan; että päästäisiin tavoittamaan ja auttamaan, Anna toivoo.


 
Lisää ammatillista osaamista

 

Raahen seurakunnan nuoriso- ja diakonityöntekijät kaipasivat lisää työkaluja ihmisten kohtaamiseen ja löysivät Walk in terapian, jota järjestetään ympäri Suomea mm. seurakunnissa ja kunnissa. Toimintaa koordinoi ja koulutuksia järjestää Lasten ja nuorten keskus, opetussisällöistä vastaa Lyhytterapiainstituutti.


Walk in -terapeutilla pitää olla soveltuva pohjakoulutus (esim. sosiaali-, terveys- tai kasvatusalalta) sekä psykoterapeutin tai lyhytterapeutin koulutus tai 20 opintopisteen laajuiset opinnot terapeuttisista menetelmistä.
Raahen seurakunnassa Walk in terapiavastaanottoja alkavat alussa pitämään kolme nuorisotyöntekijää ja kaksi diakoniatyöntekijää.


– Koulutus vahvistaa ammatillista osaamista ja antaa työkaluja vaikeissa tilanteissa olevien ihmisten kohtaamiseen, Anna kertoo. – Siitä on paljon apua ja hyötyä.


Seurakunnan työntekijät näkevät läheltä yhteiskunnan muutokset ja ihmisten vaikeat tilanteet.


– Nuorilta vaaditaan todella paljon tänä päivänä. Osalle opiskelu, harrastukset ja toiset ihmiset asettavat liikaa paineita. Toisella taas ei ole ystäviä ja työttömyys painaa mieltä. Nuorisotyössä on enemmän ja enemmän tilanteita, joissa keskustellaan vakavista aiheista. Siinä kaipaa lisää työkaluja kohtaamiseen, Lamin miettii. – Walk in terapiakoulutuksen menetelmät kyllä todella toimivat.


Walk in terapia sopii hyvin kirkon strategiaan Ovet auki.


– On tärkeää, että kirkko ja seurakunta pysyvät mukana ajankohtaisissa asioissa; pystyvät reagoimaan muutoksiin, joita yhteiskunnassa on, Anna pohtii.

 

Teksti ja kuva Kirsi-Maria Hiltunen
 

Wed Aug 20 08:19:00 EEST 2025