Tarjolla musiikillinen ilta

Seurakunta kutsuu kaikkia kuuntelemaan Innea-duon (kuvassa) raikasta, toivoa antavaa poppia sekä hiljentymään Taizé-hartauteen. Vapaaehtoisille on lisäksi kiitosateria.
Iltatapahtumalla halutaan kiittää vapaaehtoisia sekä tarjota samalla kaikille seurakuntalaisille konserttielämys ja hartaushetki. Kello 19 alkavassa kokkolalaisen Innea-duon esityksessä kuullaan raikasta akustista poppia.
– Inneaa on kehuttu paljon Raahessa, seurakuntapastori Hanna Oja-Nisula kertoo. – Duon äänet soivat hyvin. Konsertti sopii hyvin kiitosjuhlaan.
Diakonissa Niina Pöyhtäri nyökyttelee, kuunnellen Inneaa YouTubesta ja laulaen mukana. Duon musiikki vie mukanaan!
Toivoa ja rohkaisua tuovan konsertin jälkeen vietetään rauhoittumiseen ja hiljaisuuteen rohkaisevaa Taizé-hartaushetkeä. Musiikkipitoinen Taizé-hartaus on saanut alkunsa ranskalaisesta yhteiskristillisestä, kansainvälisestä Taizé-luostariyhteisöstä.
– Hartaudessa on Raamatun tekstejä ja mietiskelypuhe. Musiikkia on paljon: lyhyitä lauluja, joita toistetaan. Voi keskittyä rukoukseen. Ei tarvitse miettiä, vaan ollaan siinä hetkessä, Hanna kuvailee.
– Rukouksen toistaminen on niin kuin hengittäminen. Voidaan hiljentyä Jumalan kasvojen eteen, Niina lisää. – Tässä ajassa moni kaipaa rauhoittumista, jota Taizé-hartaushetki tarjoaa.
Kiitosateria vapaaehtoisille
Vapaaehtoisten kiitospäivällinen jälkiruokabuffeteineen alkaa kello 18 Saloisten seurakuntakodilla. Päivälliselle pyydetään ilmoittautumaan 14.5. mennessä.
– Ateria on vapaaehtoisten yhteinen hetki, yhdessäoloa, Niina kertoo. – Kirkkoherra Teemu Isokääntä on paikalla – hänelle vapaaehtoisuus on tärkeää.
Kaikki seurakunnassa eri tavoin vapaaehtoisena toimivat ovat tervetulleita.
– Jos yhtään mietit, oletko vapaaehtoinen, tervetuloa! Hanna kehottaa. – Seurakunnassamme vapaaehtoisuus on tärkeää, osa strategiaa. Olemme kiitollisia heistä, jotka kantavat vastuuta. Moni asia toimii hyvin, koska on vapaaehtoisia.
Seurakunnan vapaaehtoisuus on moninaista – osa toimesta on näkyvää, osa näkymätöntä. Seurakuntaa rakennetaan yhdessä.
– Tämä on meidän yhteinen seurakunta, jossa huolehdimme toinen toisistamme, Hanna miettii. – Seurakuntalaiset luovat yhteisöä todeksi.
– Kirkkoherra näkee seurakunnan tauluna: seurakunta antaa raamit, jonka sisälle työntekijät ja seurakuntalaiset maalaavat yhdessä taulua, Niina kuvailee.
– Monet vapaaehtoiset ovat toimineet vuosikymmeniä. He muodostavat ihania, tiiviitä yhteisöjä, Hanna kertoo.
– Toivomme, että yhä useampi rohkaistuisi käyttämään lahjojaan yhteiseksi hyväksi, Niina sanoo.
Tällä hetkellä lisää vapaaehtoisia kaivataan etenkin ystävätoimintaan, joka tarjoaa esimerkiksi ulkoiluapua vanhuksille ja yksinäisille. Vapaaehtoiseksi voi ilmoittautua Vapaaehtoispankin kautta, jolle pääsee seurakunnan nettisivulta.
– Aina voi myös vetäistä seurakunnan työntekijää hihasta, etenkin minua ja Niinaa, ja kysellä vapaaehtoismahdollisuuksista, Hanna rohkaisee.
OHJELMA:
klo 18 Päivällinen vapaaehtoisille Saloisten seurakuntakodilla
klo 19 Innean konsertti Saloisten kirkossa
klo 20 Taizé-hartaushetki Saloisten kirkossa
Päivälliselle ilmoittautuminen 14.5. mennessä:
Hanna Oja-Nisula 040 671 0630 hanna.oja-nisula@evl.fi tai
Niina Pöyhtäri 040 671 0622 niina.poyhtari@evl.fi.
Teksti Kirsi-Maria Hiltunen. Kuva Markus Mäkinen.
7.5.2025 08.05