Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto

Seurakunnan ylintä päätösvaltaa käyttää kirkkovaltuusto, joka valitaan yleisillä vaaleilla neljän vuoden välein. Seurakuntavaalit järjestettiin 9.11.2014. Raahen seurakunnan tulokset löydät tästä. Kirkkovaltuuston koko määräytyy seurakunnan jäsenmäärän perusteella. Raahen seurakunnan kirkkovaltuustossa on 33 jäsentä. Kirkkovaltuusto hyväksyy mm. seurakunnan talousarvion, toimintasuunnitelman ja tilinpäätöksen. Kirkkovaltuusto perustaa virat, tekee rakentamispäätökset ja valitsee jäsenet kirkkoneuvostoon kahdeksi vuodeksi kerrallaan. Kirkkovaltuusto kokoontuu kolmesta neljään kertaan vuodessa.

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

2018
Kirkkovaltuusto 17.5.2018
Kirkkovaltuusto 22.2.2018

2017
Kirkkovaltuusto 14.12.2017
Kirkkovaltuusto 14.11.2017
Kirkkovaltuusto 4.5.2017
Kirkkovaltuusto 19.1.2017

2016
Kirkkovaltuusto 24.11.2016
kirkkovaltuusto 10.11.2016
Kirkkovaltuusto 2.6.2016
Kirkkovaltuusto 9.2.2016

2015
Kirkkovaltuusto 10.12.2015
Kirkkovaltuusto 12.11.2015
Kirkkovaltuusto 20.5.2015
Kirkkovaltuusto 15.1.2015

2014
Kirkkovaltuusto 11.12.2014
Kirkkovaltuusto 13.11.2014
Kirkkovaltuusto 22.5.2014

Raahen kirkkovaltuusto 2015-2018
Hanna-Leena Mattila, puheenjohtaja
Lauri Lepistö, varapuheenjohtaja

Yhteinen seurakunta:
Aimo Karppinen, Hanna-Leena Mattila  Helena Pieskä, Helena Talus,  Juhani Pyhtilä, Jukka Ingerttilä, Kari Malkamäki, Lauri Utunen, Maija-Liisa Heikkilä, Matti Kankaala, Mauri Nivala, Mervi Koski, Päivi Kippola, Reino Nygård, Saila Salonsaari, Tatu Karvonen, Teija Larikka, Tiina Torvinen, Aino Merikanto, Timo Laukka, Tuula Kaisa Mustonen

Kristillisten perusarvojen puolesta:
Jani Savela, Juhani Pohto, Lauri Lepistö, Maria Hyväri, Risto Havia, Ritva Saartoala, Olli-Pekka Telkki, Olli-Veikko Niskakangas, Tuula Lehto, Yrjö Paakkonen

Elävä seurakunta lähellä ihmistä
Katja Hänninen, Sirkka Kankaala

Lisää tietoa vuoden 2014 vaaleista löydät tästä  Seurakuntavaalit 2014