Raahen seurakunnan uusi kirkkoneuvosto kokoontui ensimmäiseen kokoukseen tiistaina 5.2.2019
Kokouksessa
– Kirkkoneuvosto myönsi seurakuntapastori Riitta Valtokarille virkavapauden Raahen seurakunnan
seurakuntapastorin virasta ajalle 1.7.2019 -30.6.2020. Riitta hoitaa virkavapauden ajan Alavieskan kirkkoherran virkaa.
– Kirkkoneuvosto valitsi Alex Anttilan jatkamaan diakonin viransijaisena ajalle 24.4.2019 -27.9.2019.
– Kirkkoneuvosto päätti pyytää tuomiokapitulilta seurakuntapastorin viransijaista 30.6. 2020 saakka. Työalueena olisi yleinen seurakuntatyö ja työpisteenä Pattijoki.
Ilmoitusasioina todettiin
1) kirkkoherran päätös: kanttori Outi Krank on valittu kanttorin viransijaiseksi ajalle 1.2.-31.5.2019.
2) talousjohtajan päätös: Tiia Ilola on palkattu vuorotteluvapaan sijaiseksi taloustoimistoon.
Kokonaisuudessaan kirkkoneuvoston kokouspöytäkirja on TÄSSÄ